Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2018-12-28 odsłon: 528        
Co wiedzieć wybierając kołowrotek do wędki?
fot. Linkhouse
Łowienie ryb związane jest z wyborem odpowiedniego sprzętu. Nie należy to do najprostszych i wymaga dużej wiedzy o przeznaczeniu konkretnego sprzętu.
Często zaniedbywanym elementem całego zestawu jest kołowrotek. Wybór odpowiedniego sprawi, że korzystanie z zestawu będzie przebiegać bezproblemowo. Sprawdź, jakie są podstawowe informacje, które wpłyną na to, jaki kołowrotek należy wybrać.
• Podstawowy podział kołowrotków zależy od szpuli, na jakiej jest nawinięta żyłka. Inny podział kołowrotków zależy od umiejscowienia hamulcu na kołowrotku.
• Parametry kołowrotka wpływają bezpośrednio na jakość jego użytkowania. Musisz dokładnie wybrać, który z nich będzie dokładnie pasował do Twojego stylu łowienia.
Podział Kołowrotków.
Najczęstszym kryterium, na podstawie którego podzielone są kołowrotki, jest szpula, na którą nawinięta. Jednym z modeli jest kołowrotek z ruchomą szpulą. Używane są głównie do wędkarstwa gruntowego i cechuje ich duża wytrzymałość. Wśród kołowrotków z ruchomą szpulą, najczęściej wybierane są multiplikatory. To właśnie one wykorzystywane są do połowów morskich oraz większych ryb. Należy jednak zwrócić uwagę, że ich obsługa jest trudniejsza i wymaga wymiany szpuli. Dodatkowo do połowu na tak zwaną „muchę”, można wykorzystać specjalny kołowrotek muchowy.
Kołowrotki w stylu Starej Szpuli charakteryzują się tym, że oś kołowrotka ułożona jest równolegle do wędki. Ich wykorzystanie znalazło miejsce w wędkarstwie morskim oraz spławikowym. Są rekomendowane osobom początkującym. Cechuje ich niezawodność, prostota użytkowania oraz brak problemów eksploatacyjnych (np. zacinanie się). Przy wyborze takiego kołowrotka musisz zwrócić uwagę na jakość szpuli, która prowadzi żyłkę. To od niej zależy, czy żyłka będzie prawidłowo nawijana. W przypadku złego nawijania spada żywotność żyłki!
Innym podziałem kołowrotków jest umiejscowienie hamulca na kołowrotku. Jednym z typów jest kołowrotek z hamulcem przednim (górnym). Blokada jest umieszczona z przodu kołowrotka i hamuje szpulę. Innym rozwiązaniem są hamulce tylne (dolne). Blokada umieszczona jest w przekładniach mechanizmu.
Jakie parametry mają kołowrotki?
Kołowrotki mają liczne parametry, które wskazują, jak komfortowe będzie ich użytkowanie. Warto zwrócić jakie przełożenie będzie miał kołowrotek. Określa on ilość obrotów szpuli przy jednym obrocie korbką. Liczba łożysk wpływa na skomplikowanie urządzenia. Wysoka ilość niekoniecznie oznacza wysoką jakość produktu. Pojemność szpuli będzie określać, ile żyłki można nawinąć na dany kołowrotek. Masa kołowrotka będzie miała kluczowy wpływ na komfort połowu.
Wybierając sprzęt wędkarski, warto zaufać sprawdzonym firmom jak Abu Garcia (https://wedkarz.pro/abu-garcia) czy Berkley (https://wedkarz.pro/berkley). Znajdziesz je (oraz wiele innych) na stronie https://wedkarz.pro.


źródło: Linkhouse







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia