Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2016-09-08 odsłon: 526        
Czytaliśmy - Quo vadis
fot. Książnica Stargardzka
W sobotę 3 września w Książnicy Stargardzkiej odbyła się V Edycja Narodowego Czytania. W tym roku na wspólną lekturę wybrano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W kraju i za granicą czytano w ponad dwóch tysiącach miejsc.
Publiczne czytanie największych dzieł literatury polskiej w 2012 roku zainicjował i objął nad nim patronat, ówczesny prezydent – Bronisław Komorowski. Do tej pory prezentowany był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa.
Quo vadis, Domine…?” (Dokąd idziesz, Panie?). Te słynne słowa zostały wypowiedziane przez apostoła Piotra do Chrystusa. Do tego łacińskiego zwrotu odwołał się także Henryk Sienkiewicz pisząc swoją powieść historyczną o takim tytule. To najbardziej znana powieść polska na świecie. Od jej pierwszego wydania
w Krakowie w 1896 roku do 2016 roku ukazała się ona w 80. krajach
i przełożona została na ponad pięćdziesiąt języków.
O wyborze dzieła mógł decydować każdy. Po raz pierwszy bowiem wyboru dokonano poprzez powszechne głosowanie internetowe.
Konkurencją dla „Quo vadis” były między innymi takie utwory jak: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Popioły” Stefana Żeromskiego. Wybór tytułów był wynikiem konsultacji prowadzonej na wydziałach filologicznych polskich uniwersytetów oraz Rady Języka Polskiego. Adaptację powieści na Narodowe Czytanie przygotował znany literaturoznawca i krytyk literacki - Tomasz Burek.
Honorowy Patronat nad tegoroczną imprezą objęła para prezydencka. Książnica Stargardzka również i w tym roku przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania, zapraszając do prezentacji dzieła polskiego noblisty osoby znane w mieście, swoich czytelników oraz wszystkich miłośników dobrej lektury.
Spotkanie odbyło się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym Książnicy. Miejsce na czas imprezy zamieniło się w atrium pałacu Nerona. Ustawione przy wejściu lampiony, filary, patery z owocami, oddawały w pełni koloryt i atmosferę epoki.
Z ustawionych na podłodze mis wydobywało się światło lampionów i zapach kadzidła. W centralnym miejscu atrium umieszczono fotel tronowy dla czytających przygotowane wcześniej fragmenty dzieła.
Wcielający się w bohaterów powieści pracownicy Książnicy Stargardzkiej zaprezentowali się zgromadzonej w atrium na widowni publiczności w strojach z epoki. Byli to:
- Poppea Sabina (Małgorzata Janowicz) – żona Nerona – cesarzowa rzymska,
- Tygellin (Tadeusz Szymczyk) – prefekt pretorianów – przybocznej straży cesarza,
- Rubria (Karolina Stokłosa) – kapłanka bogini domowego ogniska – Westy,
- Petroniusz (Krzysztof Kopacki) – rzymski patrycjusz, arbiter elegancji, filozof, poeta i polityk,
- Akte (Agnieszka Bielenna) – rzymska wyzwolenica, dawna narzeczona Nerona,
- Ligia Kallina (Anna Korosteńska) – córka wodza barbarzyńskiego plemienia Ligów,
- Aurea (Anna Puchała) – córka Wespazjana, późniejszego cesarza rzymskiego,
- Pomponia Grecyna (Beata Śpiechowicz) – żona konsula Aulusa Plaucjusza,
- Chryzotemis (Maria Gąssowska) – arystokratka, dawna partnerka Petroniusza,
- Seneka Młodszy (Krzysztof Szypowski) – filozof rzymski, pisarz i poeta, dawny nauczyciel Nerona,
- Andronikus (Andrzej Puławski) – młody Augustianin, poeta, doradca i przyjaciel Nerona.
„Gloria Tibi stargardianas! Accedimus ad te ante… Ante duo annanorum millia – Imperium Romanum”. („Chwała Wam stargardzianie! Przybywamy do Was
z przeszłości… Sprzed dwóch tysięcy lat – Z Imperium Rzymskiego”). Tymi słowami przywitał gości Petroniusz (dyrektor Książnicy Stargardzkiej - Krzysztof Kopacki), Petroniusz, Poppea Sabina oraz Akte zaprezentowali fragmenty powieści, będące charakterystyką ich postaci. Jako pierwszy z zaproszonych gości wystąpił Zastępca Prezydenta Miasta Stargardu – Rafał Zając. Każda prezentacja, zawierająca duży ładunek emocjonalny i zaangażowanie, nagradzana była wieńcem laurowym , który nakładała na skronie czytającego, towarzysząca Petroniuszowi Poppea Sabina. Za fotelem tronowym, w tle umieszczono wielki ekran, na którym przez cały czas trwania imprezy pojawiały się obrazy z życia codziennego i kultury antycznego Rzymu.
Fragmenty powieści odczytywali również: Agnieszka Ignasiak – Przewodnicząca Rady Miasta Stargard, Iwona Wiśniewska – Wicestarosta Stargardzki, Andrzej Kaszubski – dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury, Małgorzata Flas – Zastępca Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury, Andrzej Albrewczyński – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Andrzej Kałuża – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, dwoje uczniów – Estera Królikowska i Damian Sulżycki, przybyłych na uroczystość z członkinią Krajowej Rady Bibliotecznej – Ireną Zalewską, Jacek Paczewski – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Krystyna Smolarek – radna Rady Miasta Stargard, czytelnicy – Alicja Koźlik, Witold Mateńko, Edward Siekierzyński, Bolesław Satora, dyrektor Książnicy Stargardzkiej – Krzysztof Kopacki oraz bibliotekarze – Małgorzata Janowicz, Agnieszka Bielenna, Karolina Stokłosa, Anna Puchała, Krzysztof Szypowski. Czytający fragmenty nagradzani byli gromkimi brawami. Dzięki przyjaznej, miłej, a jednocześnie podniosłej atmosferze kilku uczestników przeczytało dwa fragmenty tekstu.
Pomiędzy czytaniem, Petroniusz prezentował wiersze swojego autorstwa: „Złote jabłka”, „Szczęście minione”, „Piękna Hesperie się stroi”, „Lęk stworzył bogów” oraz na koniec, wiersz autorstwa Jacka Kaczmarskiego pt. „Petroniusz bredzi”. Gospodarze Książnicy Stargardzkiej częstowali uczestników napojami i południowymi owocami.
W tym samym czasie w Dziale Multimedialnym Książnicy odbywały się projekcje filmowe dwóch wersji powieści: amerykańskiej, w reżyserii Marvyna LeRoya z 1951 r. i polskiej Jerzego Kawalerowicza z 2001 r. Czytelnicy, którzy przynieśli własny egzemplarz „Quo vadis” uzyskali stempel upamiętniający udział
w tym wydarzeniu. W holu wejściowym do Wypożyczalni Głównej można było obejrzeć wystawę poświęconą powstawaniu powieści, jak również jej różne wydania.
Dziękujemy wszystkim lektorom i uczestnikom biorącym udział w tym podniosłym wydarzeniu za udział w akcji i piękne czytanie.
Podsumowaniem tego podniosłego wydarzenia niech będzie wypowiedź Tomasza Burka, autora adaptacji powieści: „Moja ideą było, żeby w tych dwunastu częściach opowiedzieć wszystko. Żeby to była pełna prezentacja „Quo vadis”, skomplikowanej akcji i fabuły tej powieści, kilku wątków, które się ze sobą przecinają i żeby główni bohaterowie, a nawet bohaterowie drugiego planu, ale ważni, też się pokazali. I to nie na zasadzie jednorazowego epizodu, ale żeby utrzymać ich obecność na tyle, na ile ich obecność Sienkiewicz utrzymywał w przebiegu całej powieści”.
Należy mieć nadzieję, iż zamysł autora adaptacji został osiągnięty. Po tak wspaniałym „odrobieniu lekcji” Narodowego Czytania przez Książnicę Stargardzką, dochodzimy do wniosku, że lektura powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza niesie ze sobą wiele różnorodnych emocji i przeżyć. Nie jest to jednak tylko pusta gra nastrojów, ale suma wrażeń, obok których nie da się przejść obojętnie, których nie można zostawić bez żadnej myśli i refleksji. „Quo vadis” porusza duszę, wnika głęboko w serce czytającego, przenosi w świat starożytności po to, by w nim uczyć miłości bliźniego.



źródło: Książnica Stargardzka







Komentarze do artykułu

@anonimowy
2016-09-08 21:21:44
Qvo vadis ksiaznico??
Oceń post: +2 / -1
@Ranć
2016-09-09 12:51:20
chyba księżniczko a co do Książnicy to wspaniale się rozwija oby tak dalej, gratulujemy pomysłu
Oceń post: +1 / -1
@anonimowy
2016-09-10 15:31:04
kto to czyta te wywody? redakcjo napiszcie informacje a nie wypracowanie pewnie dyrektora.
Oceń post: +1 / -1
@anonimowy
2016-10-13 19:57:40
Wspaniała, fenomenalnie przygotowana impreza.
Oceń post: +1 / -0


Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt domu jednorodzinnego


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia