Rejestracja
Logowanie

Poczta
Forum
Firmy

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Najnowsze posty aktualności: Piramide szybciej zrobili ...
Kalendarium imprez
Wiadomości
2020-04-22 odsłon: 868        
Gdzie na świecie spotkamy USD i dlaczego jest to tak popularna waluta?
fot. pixels.com

Istnieje wiele państw poza Stanami Zjednoczonymi, w których dolar amerykański jest powszechnie uznawaną walutą, mimo że kraje te wcale nie znajdują się w unii monetarnej z USA. Gdzie na świecie spotkamy USD i dlaczego jest to tak popularna waluta?


Dolar amerykański poza USA

Często, gdy wybieramy się na zagraniczne wakacje, w krajach, w których obowiązuje inna narodowa waluta, możemy płacić również dolarami amerykańskimi. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, bo nie zmusza nas do szukania w kantorach rzadkich, egzotycznych walut. Nie oznacza to jednak wcale, że USD jest na danym terytorium walutą oficjalną - po prostu branża turystyczna przystosowała się do przyjezdnych i przestawiła się na rozliczenia w dolarach. Taki proceder jest popularny nie tylko w najbliższym otoczeniu USA, ale też w turystycznych miejscowościach np. Tunezji czy Jordanii. Jest jednak kilka państw, w których dolar jest walutą oficjalną, a nie “turystyczną”.
Kurs dolara amerykańskiego
W owych krajach nastąpił proces tzw. dolaryzacji. Warto przy tym wspomnieć, że już od dziesięcioleci dolar pełni punkt odniesienia dla mnóstwa walut. Kurs dolara amerykańskiego jest więc niezwykle istotny, a jego zmiany mają znaczny wpływ na mniejsze i większe gospodarki na całym świecie. Dolaryzacja to inaczej uznanie innej jednostki monetarnej np. USD za oficjalną walutę danego kraju. Co ważne, wcale nie oznacza zawarcia ze Stanami Zjednoczonymi unii monetarnej, a ponadto, czasem następuje nawet bez ich formalnej zgody. Jednym z powodów, dla których dolaryzacja jest podejmowana przez poszczególne państwa jest ograniczenie ryzyka dużej inflacji - dotyczy to przede wszystkim gospodarek niezbyt stabilnych. Następstwem wprowadzenia dolara amerykańskiego jako głównej waluty może być też zwiększenie się zaufania na arenie międzynarodowej i przyciągnięcie inwestorów, a czasem również zmniejszenie się kosztów transakcji, co może pozytywnie wpłynąć na handel zagraniczny. Fakt, że USD łatwo można zdobyć np. za pośrednictwem serwisów wymiany walut takich jak Walutomat cieszy także turystów. Łatwiej jest też na bieżąco śledzić kurs tej waluty np. tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/.
Gdzie zapłacimy USD?

Waluta USD, wprowadzona jako oficjalna jednostka płatnicza, nie oznacza jednak samych korzyści. Kraj decydujący się na dolaryzację musi pogodzić się z tym, że będzie on uzależniony od tego, jak prosperuje amerykańska gospodarka, jakie decyzje podejmuje Fed i wszystkiego innego, co może mieć wpływ na kurs dolara. Mimo wszystko takie państwa jak Ekwador, Wyspy Marshalla, Panama czy Salwador zdecydowały się na taki krok. Oprócz oficjalnej dolaryzacji można też wyróżnić dolaryzację nieoficjalną, która zaszła np. w Boliwii, Urugwaju czy Libanie, gdzie większość transakcji jest po prostu przeprowadzana w dolarach. W wielu krajach, jak było wspomniane na początku, USD funkcjonuje półoficjalnie, czyli obok narodowej waluty, a nie zamiast niej, czego przykładem są Bahamy czy Haiti.Artykuł sponsorowany


źródło: Artykuł sponsorowanyKomentarze do artykułu

@Królew
2020-08-17 16:22:10
Wa;uta USD jest tyle warta jak kupa w klozecie . A przyjdzie dzień gdzie wymienną walutą zostanie Chińska waluta . Ameryka już upada to tylko kwestia czasu .
Oceń post: +0 / -0


Pisz jako zalogowany internauta!


 
TRZEWICZEK DZIECIĘCY

Projekt hurtowni budowlanej


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia