Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2019-02-10 odsłon: 528        
Projekt - Nowe umiejętności- nowe możliwości.
fot. PSONI
Od 01 września 2018 roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie dzięki dofinansowaniu EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. realizuje projekt : „ Nowe umiejętności- nowe możliwości”. Projekt daje wsparcie dla 40 niepełnosprawnym intelektualnie podopiecznym Koła PSONI w Stargardzie oraz ich otoczeniu.
Głównym celem projektu jest wzrost aktywności społecznej i zawodowej 40 osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym poprzez rozszerzenie oferty wsparcia w ramach Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej i Zakładu Aktywności Zawodowej "Centralna Kuchnia" w Stargardzie w terminie 1.09.2018 do 31.12. 2019 r.
Oferowane formy wsparcia to:
Identyfikacja potrzeb i wsparcie potencjału osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie zdrowego trybu życia oraz poradnictwo dla rodzin.
Każdy uczestnik i uczestniczka projektu poddawani byli diagnozie w celu określenia Indywidualnej Ścieżki Reintegracji. Były to: analiza zainteresowań, badanie preferencji i predyspozycji zawodowych z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji i potrzeb.
W ramach wsparcia zapewnia się rodzicom/opiekunom osób z niepełnosprawnością intelektualną możliwość skorzystania z porad eksperckich w zakresie: prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo socjalne, prawo oświatowe, prawo pomocy społecznej, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawne aspekty zatrudniania osób niepełnosprawnych , korzystanie z instrumentów rynku pracy.
Odbywają się również spotkania z ekspertami w zakresie spraw finansowych- co wzmocni ich postawę w kierunku motywowania do zmiany w zakresie aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Zgodnie z przeprowadzoną diagnozą cykl wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną rozpoczęły zajęcia w zakresie zasad zdrowego życia, co jest sprawą istotną, szczególnie w zakresie higieny własnej i higieny pracy i w kształtowaniu odpowiednich postaw pracownika. Zajęcia odbywają się się w formie grupowej oraz indywidualnej, w pomieszczeniach należących do PSONI oznakowanych logo Unii Europejskiej wraz z informacjami o źródłach finansowania projektu.

Poradnictwo psychologiczne, doradztwo zawodowe, zajęcia z kompetencji społecznych oraz elementy integracji społecznej.

W ramach zadania realizowane są:
1) INDYWIDUALNE PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE: analiza własnych mocnych i słabych stron, umiejętności oraz praktyczne ich wykorzystanie w środowisku pracy, szanse i zagrożenia wynikające z podjęcia zatrudnienia, itp.

2) ZAJĘCIA GRUPOWE Z KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH: Tematyka tych zajęć koncentruje się przede wszystkim na: skutecznej komunikacji interpersonalnej, asertywnej postawie, radzeniu sobie w sytuacjach trudnych, planowaniu i organizacji własnego czasu, wzbudzaniu motywacji do wysiłku, kształtowaniu umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji, jak również zwracania się o pomoc, itp.

3) DORADZTWO ZAWODOWE: są to warsztaty grupowe z aktywnego poruszania się po rynku pracy prowadzone przez doradcę zawodowego. Program warsztatów obejmuje: informację o zawodach i czynnościach do wykonania na stanowisku pracy, metody aktywnego poszukiwania pracy oraz sposoby aplikowania o nią (tworzenie dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, autoprezentacja).

4) SPOTKANIA KONSULTACYJNE dla RODZIN:
W celu wsparcia rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną odbywają się indywidualne konsultacje z rodzicami:
• komunikacja w rodzinie, komunikacja werbalna, niewerbalna i parawerbalna, aktywne słuchanie;
• jak słuchać i usłyszeć;
• radzenie sobie w trudnych sytuacjach, radzenie sobie ze stresem, lęk i agresja, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych; wzmocnienia pozytywne i ich zastosowanie w systemie motywacyjnym dla ONI;
• zachowania asertywne, czyli jak mówić NIE;
• seksualność osób niepełnosprawnych;
• autonomia osób niepełnosprawnych – samodzielność Twojego dziecka;
• postawy rodzicielskie;
• inteligencja emocjonalna;
• techniki wywierania wpływu;
• pozytywne myślenie na co dzień, techniki relaksacyjne;
• system kar i nagród, czyli konsekwencja w działaniu;
• jak radzić sobie z syndromem wypalenia;
• osoby niepełnosprawne w środowisku pracy; wsparcie rodziny w podejmowaniu zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne;
• uprawnienia pracowników z niepełnosprawnością intelektualną.
Aby wzmocnić potencjał osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i otoczenia realizowane są różnorodne formy aktywnej integracji : wyjścia do kina, teatru, wycieczki oraz pikniki. Ma to służyć poszerzaniu więzi interpersonalnych i budowaniu przyjacielskich relacji niezbędnych we wspieraniu rozwoju osób niepełnosprawnych w zakresie aktywności społeczno zawodowej.
3. ZDOBYWAMY NOWE UMIEJĘTNOŚCI jest to zadanie realizowane w formie szkoleń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną dedykowanych poznaniu nowych czynności pracy przy sublimacji, ceramice i przy palarni kawy i bakalii. W zakresie rehabilitacji zawodowej kształtowane są między innymi: umiejętności organizacji pracy, planowania pracy, kontroli i oceny wykonanych zadań, w zakresie rehabilitacji społecznej: rozwijanie cech dobrego pracownika, stosowanie się do norm i zasad współpracy w grupie, przestrzeganie zasad bhp i higieny. Celem tych szkoleń jest kształtowanie takich cech psychomotorycznych, które pozwolą ONI nie tylko podjąć / utrzymać się w zatrudnieniu w ZAZ ale i podjąć próby poszukiwania pracy poza ZAZ. Tematyka obejmować będzie podstawowe aspekty dojrzałości społecznej i zawodowej niezbędne w pracy, główne aspekty funkcjonowania pracownika w miejscu pracy, znajomość materiałów i produktów niezbędnych w produkcji, zasady przechowywania produktów/materiałów wykorzystywanych do produkcji, umiejętność oceny przydatności surowców, znajomość maszyn i urządzeń wykorzystywanych do produkcji, sposoby pozyskiwania materiałów do produkcji, znajomość narzędzi i urządzeń wykorzystywanych przy produkcji, znajomość przeznaczenia poszczególnych urządzeń; znajomość obsługi urządzeń. Uczestnicy i uczestniczki projektu zostaną przeszkoleni z zakresu BHP. Cykl szkoleniowo-edukacyjny dostosowany będzie do specyfiki i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, służący zdobyciu nowych umiejętności .Wszystkie zajęcia będą prowadzone poza czasem rehabilitacji w placówkach Koła PSONI. Udział osób z niepełnosprawnością intelektualną w projekcie wspierać będą asystenci osoby niepełnosprawnej. Wszystkie pomieszczenia , w których odbywają się zajęcia oznakowane są logo Unii Europejskiej z informacją o źródłach finansowania projektu.


źródło: PSONI







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia