Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".




Kalendarium imprez
Wiadomości




2016-06-09 odsłon: 526        
Niekonwencjonalna noc w Książnicy Stargardzkiej
fot. Książnica Stargardzka
Sobotnia „Noc w Bibliotece” w Książnicy Stargardzkiej obfitowała w wiele atrakcji i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodszych i starszych mieszkańców Stargardu. Została zorganizowana w ramach II edycji ogólnopolskiej akcji pn. „Noc Bibliotek”. Po raz pierwszy w tej zjawiskowej „nocy” wzięła udział również stargardzka biblioteka.
W tym roku wzięło w tej akcji uczestniczyło ponad 800 placówek z całego kraju. Była ona pretekstem i okazją do niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów oraz wymyślania działań artystycznych, edukacyjnych i rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka. A wszystko odbywało się pod wspólnym hasłem „Wolno czytać”, co można było interpretować na różne sposoby. Nie obeszło się również bez tego, aby tematyka przygotowanych przez bibliotekarzy działań oraz aranżacja wnętrz związana była z pojawiającymi się w bibliotece duchami. Odpowiednią atmosferę nadawały także pomysłowe stroje, które na czas uroczystości założyli organizatorzy.
Od godziny 18.00 pracownicy Książnicy przybliżali odwiedzającym specyfikę działów, oprowadzali po poszczególnych pomieszczeniach. Można było zapoznać się z wyeksponowaną ofertą będących do dyspozycji czytelników profesjonalnych
i popularnych czasopism. W Czytelni Głównej istniała możliwość obejrzenia znajdujących się w zbiorach Książnicy starych książek i gazet. Dodatkową atrakcję stanowiła konieczność założenia białych rękawiczek przy przeglądaniu starodruku. Wielu odwiedzających skorzystało tego dnia z możliwości zapisu oraz oddania zwróconych po wyznaczonym terminie książek, bez ponoszenia konsekwencji finansowych. O istnieniu takiej możliwości mieszkańcy Stargardu, z odpowiednim wyprzedzeniem, informowani byli za pośrednictwem lokalnych mediów. Zwiedzaniu obiektu, towarzyszyły wydobywające się z głośników „odgłosy duchów”. W Dziale Multimedialnym dla zainteresowanych odbyła się prezentacja multimedialna, ukazująca historię Książnicy oraz symulację jej wyglądu po planowanym remoncie.
O godzinie 19.00 pracownicy Działu Dziecięco-Młodzieżowego wystawili spektakl kukiełkowy „Czerwony Kapturek” oraz Kabaret Horrorek miał zaszczyt przedstawić trzy krótkie przedstawienia: „Duch Bolibrzuch”, „Duch Analfabeta” i „Duch Lekkoduch”, na podstawie utworów Wandy Chotomskiej. Z każdego prezentowanego utworu wynikało jakieś przesłanie edukacyjne, jak choćby zachęta do racjonalnego odżywiania się. Dzieci odbierały przekaz bardzo żywiołowo, emocjonalnie reagując szczególnie na postać wilka. Po spektaklu widzowie wykonywali z wsypywanej do lateksowych rękawic „duchy-mączuchy”, a najmłodsi figurki duszków z ciastoliny.
O godzinie 20.15 w Dziale Multimedialnym odbyło się spotkanie autorskie
z mieszkanką Stargardu – Kamilą Denis, która zadebiutowała wydaną niedawno powieścią sensacyjno-kryminalną, osadzoną w stargardzkich realiach: „Nieukarani”. Sala pękała w szwach, a zebrani mogli dowiedzieć się więcej o warsztacie pisarskim autorki, jej literackich zamierzeniach oraz zdobyć autograf.
Kolejną, przewidzianą przez organizatorów atrakcją tego dnia była gra terenowa pt. „Rodzinne potyczki – Poszukiwacze skarbów”. Do turnieju zgłosiło się dziewięć rodzin. Uczestnicy mieli obowiązek przejść przez wszystkie działy Książnicy, wykonując powierzone im zadania. W Dziale Pedagogicznym musieli odpowiedzieć na pięć rodzajów pytań, o różnym stopniu trudności. Pytania dotyczyły powszechnie znanych bajek, prócz tego zagadki, krzyżówka, szukanie związków frazeologicznych oraz znalezienie w księgozbiorze Działu wskazanej pozycji książkowej. Podobne zadania czekały w Dziale Dziecięcym, Czytelni Głównej i Wypożyczalni Głównej.
W Dziale Multimedialnym, po zaprezentowanym fragmencie muzycznym należało odgadnąć „jaka to melodia”. Po pisemnym potwierdzeniu (pieczątki, naklejane słoneczko), uczestnicy udawali się na najwyższą kondygnację budynku, gdzie „książnicowy pirat” zadawał ostatnie pytanie, a dotyczące długości istnienia biblioteki w Stargardzie. Wszyscy uczestnicy odpowiedzieli prawidłowo, otrzymując ufundowane przez organizatorów cenne nagrody w postaci gry rodzinnej, książek
i „książnicowych gadżetów”. Podczas wręczania nagród, przy niesamowitych odgłosach, w tle przewijała się budząca grozę postać Ducha-Wampira Książnicy. Nagrodę główną otrzymała Rodzina Państwa Pieszko.
Po zakończonym konkursie wszyscy pracownicy Książnicy Stargardzkiej
wraz z uczestnikami zebrali się w Czytelni Głównej na wspólnym czytaniu wylosowanych fragmentów książek, związanych oczywiście z motywem przewodnim Nocy. Były to między innymi: „Kamyk” J. Jodełki, „Czerwone Kapturki”
J. Katzenbach i „Nieukarani” K. Denis. Po zakończeniu pracownicy udali się na strych, poszukując przerażającej Białej Damy, która nagle pojawiła się, wzbudzając powszechny strach i ucieczkę wszystkich na dół budynku. Krzyk i lęki uczestników wygoniły wszystkie znajdujące się w Książnicy złe duchy i zjawy na tyle skutecznie, że w Książnicy Stargardzkiej na szczęście znów nic nie straszy, a przez okna, jak poprzednio, zagląda do nas słońce.


źródło: Książnica Stargardzka







Komentarze do artykułu



Pisz jako zalogowany internauta!


 

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia