Rejestracja
Logowanie
Poczta
Forum
Firmy
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pt. "Nowe umiejętności - nowe możliwości".
Kalendarium imprez
Wiadomości
2021-05-15 odsłon: 1406        
Wszystko o podatku od nieruchomości


Podatki od nieruchomości to nałożona na obywatela przez państwo konieczność opłaty związanej z posiadaniem nieruchomości. Istnieje wiele różnych rodzajów podatków — dwa najpopularniejsze z nich to podatek dochodowy oraz VAT, z którymi każdy z nas spotyka się w codziennym życiu. Oprócz tego rząd nakłada jednak szereg innych podatków na obywateli, związanych z różnorakimi rzeczami. Jednym z takich podatków jest właśnie podatek od nieruchomości.

Audemars Piguet Replica Watches


Podatek od nieruchomości — kiedy można go uniknąć lub zredukować?


Projekty domów parterowych to sposób na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Cechują się one korzystniejszą stawką podatkową. Oprócz tego istnieje szereg sytuacji, w których potencjalny podatnik zwolniony jest opłacania podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości nie obowiązuje w następujących przypadkach, gdy nieruchomością są:  • Grunty zadrzewione, zakrzewione na użytkach rolnych oraz użytki rolne same w sobie, z wyjątkiem tych, które zajęte są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

  • Siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, ambasady, siedziby innych misji wykorzystujących przywileje oraz immunitety na mocy ustaw, umów bądź zwyczajów międzynarodowych

  • Grunty pod kanałami żeglownymi lub wodami płynącymi, z wyjątkiem w przypadku jezior lub gruntów zajętych w celu umiejscowienia tam zbiorników wodnych retencyjnych, lub elektrowni wodnych

  • Nieruchomości bądź ich części, które zajęte zostałe przez jednostki samorządu terytorialnego

  • Przestrzenie zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz znajdujące się tam zabudowania — z pominięciem tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej inna, niż ta związana z eksploatacją płatnych autostrad


Jak widzisz, liczba przypadków, w których stawka podatku od nieruchomości wynosi 0 procent, jest duża — większość z nich jednak nie dotyczy ogółu obywateli.


Od jakiego typu nieruchomości państwo pobiera opłaty?


Opłatą z tytułu podatku od nieruchomości objętej są domy, mieszkania, hale magazynowe, biurowce, Oraz praktycznie wszelkie nieruchomości niewymienione w ustępie powyżej.


Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2021 roku?


Podatek od nieruchomości wacha i różni się, zależnie od lokacji, miasta, czy powiatu. Z najwyższymi opłatami związane jest posiadanie nieruchomości w największych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Szczecin, Gdańsk czy Poznań. W tych miastach opłata wynosi 0,81 zł za budynek mieszkalny oraz 0,50 zł za grunt.


Ze znacznie niższymi opłatami mogą liczyć się mieszkańcy mniejszych miejscowości. Dla przykładu w Tarnowie opłata za budynek mieszkalny to 0,50 zł, a za grunt 0,13 zł. W zielonej Górze jest to 0,42 zł za budynek mieszkalny oraz 0,27zł za grunt.


Najniższe stawki podatku od nieruchomości bez wątpienia obowiązują w Tarnowie.


Terminy dokonywania opłat z tytułu podatku od nieruchomości


Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2021 roku uiszczenie podatku od nieruchomości odbywa się ratalnie. Na osobach fizycznych ciąży odpowiedzialność uiszczenia opłaty w czterech równomiernych ratach w terminach do 15 marca, 15 mają, 15 września oraz 15 listopada.


Inaczej jest w przypadku osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych. Są one zmuszone do płatności w miesięcznych ratach, do 15 dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem stycznia, kiedy podatek mogą doprowadzić do 31 dnia miesiąca.


Sprzedaż nieruchomości w 2021


Kupno oraz sprzedaż nieruchomości nieuchronnie wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty z tytułu pewnych, określonych danin. W przypadku sprzedaży jest to Płatność w formie podatku dochodowego.źródło: Artukuł sponsorowanyKomentarze do artykułuPisz jako zalogowany internauta!


 
SANDAŁ MĘSKI - ESCOTT

Projekt - Mała Chatka


© Copyright 2010 by SPI
Wykonanie: Planfirm.pl


napisz do nas!
praca w SPI
Dodaj swoją firmę do katalogu Dobry wzór 2010 - Interaktywny Plan Cmentarza Współpracujemy z:
Kruszywa Stargard
Polityka prywatności roboty ziemne
wyburzenia